Корал Таурин / Coral Taurine
Аминокиселината таурин има висока биологична активност и е необходима за нормалното функциониране на тялото. Този факт се потвърждава от факта, че Тауринът се съдържа в почти всички жизненоважни органи и тъкани от зачеването до напреднала възраст.
Хранителни източници на таурин са изключително продукти от животински произход (месо, яйца, мляко, калмари, раци). Не се съдържа в растения. В организма се синтезира от другa аминокиселинa - цистеин, но след 40-годишна възраст този процес се забавя значително.
Затова поддържането на запаси от таурин в тялото е изключително важно за вегетарианците и възрастните хора.
Препоръки:
Помага да се справим с емоционалното и физическо напрежение и стрес.
Подобрява храненето на ретината.
Увеличава енергийния потенциал на тялото.
Участва в разтворимостта и усвояването на мазнини.
Подобрява хидратацията на кожата.
Продължителност на приема: 1 месец. При необохимост приемът може да се повтори.
Противопоказания : индивидуална непоносимост, бременност, кърмене.
Преди приложение се консултирайте с лекар.
« Ако всички представители на медицинската професия признаят и разберат ценността на таурина, той постоянно ще бъде в челната тройка на най-популярните биодобавки.».
Доктор Аткинс
Условно незаменима аминокиселина, което притежава висока биологическа активност и е необходима за нормалното функциониране на организма.
•Таурин – цитопротектор, което в дословен превод означава «защитник на клетката». Това е неговата главна и най-важна функция.
Управлява работата на клетъчната мембрана и я защитава и стабилизира: регулира транспортът на хранителни вещества и електролити през мембраната. Например, в сърцето той играе важна роля в движението на калциевите йони през мембраните на клтеките на миокарда: в зависимост от потребността може да повишава или понижава нивата на калция, да задържа калия и магнезия вътре в клетките, а натрия – извън тях.
•Тауринът играе важна роля в регулацията на провеждането на нервните импулси и тяхното спиране в централната нервна система (невротрансмитери и невромедиатори).
•Тауринът е част от основната съставка на жлъчката, таурохолевата киселина.
•Тауринът има антиоксидантни свойства.
Тауринът се съдържа практически във всички жизненоважни органи и тъкани от зачеването до дълбока старост.
В развиващите се тъкани на главния мозък той присъства в особено висока концентрация.
В детския мозък се съдържа четири пъти повече таурин, отколкото в този на възрасните.
Таурин е основната аминокиселина, която се съдържа в ретината на окото (40-50%).
В сърдечният мускул се съдържат повече от 50% таурин.
Тауринът влиза в основния състав на жлъчката.
Много таурин се съдържа в лимфоцитите, левкоцитите и тромбоцитите – белите кръвни клетки, които в организма изпълняват защитна функция.
А още: •Подобрява функционирането на главния мозък, повишава концентрацията на внимание, подобрява паметта.
•Предпазва очите
•Укрепва костите и кръвоносната система
•Повишава усвояемостта на витамините
•Предпазва от развиване на захарен диабет
•Рагражда мастните клетки
•Укрепва имунната система
•Извежда излишните течности от организма
•Влияе положително на психическото здраве на човека.
В организма таурин може да се синтезира от цистеин и метионин с помощта на витамин В6, но в живота се стига до състояния, при които от организма прекомерно се отделя таурин :
•При стрес
•При лъче- и химио- терапия
•При хирургически операции
•При исхемични състояния и аритмии
•При заболявания на бъбреците
•При злоупотреба с алкохол и никотин
•При захарен диабет
•При естрогено-заместителна терапия.
Активният растеж и бързото развитие на малкия човек повишава натоварването на сърцето. И именно тауринът е способен да поддържа организма.
Влиянието на таурина за увеличаването на спортните показатели все още се изучава, но учените дори сега могат да говорят със сигурност за това, че цялостното физическо натоварване влияе на работата на сърдечния мускул. Тауринът е предназначен за защита и поддържане на здравото състояние на нашия «двигател».
След достигане на 40-годишна възраст синтезът на таурин в човешкото тяло намалява. Почти два пъти намалява и количеството таурин в кръвните клетки и плазма в напреднала възраст.
Ако в организма няма таурин, то процесите, за които е отговорен, протичат слабо или въобще не протичат. В началото се изчерпват запасите на организма, после се наблюдават леки фини нарушения на клетъчно ниво, а оттам – и на органите.
Добавянето на таурин в храната ще помогне да се предотвратят следните проблеми:
-Сърдечна недостатъчност;
-Отслабване на зрението и развитие на очни заболявания (катаракта или старческо перде);
-Слабост в скелетната мускулатура;
-Остър и хроничен стрес, отслабване на паметта, разстройства на съня;
-Нарушения в работата на черния дроб и задстомашната жлеза (панкреаса; усвояване на мазнини и захари, излишен холестерол);
-Развитие на атеросклероза;
-Нарушения в паметта;
-Отслабване на имунитета.
Енергийните напитки са незаменими, когато искате да се ободрите и да стимулирате работата на главния мозък, а почивката не се очертава да е скоро.
В какво се състои енергийната тайна?
Съдържанието на кенчетата като ключ отваря вратите на вътрешните резерви на организма, отваря енергийните канали на самия организъм. С други думи енергийните напитки не Ви дават енегрия, те я изсмукват от Вас. Човек използва своите собствени ресурси, а просто казано ги взима назаем от себе си. Дълговете рано или късно трябва да бъдат върнати, като се разплащаме с умора, безсъние, нервни разстройства, раздразнителност и депресии.
Основната съставка в енергийните напитки е кофеина. И прекомерната му употреба води до определени опасения. При честа употреба кофеинът изчерпва силите на тялото, излишният кофеин допринася за честото уриниране, което води до извеждане на соли от организма в големи количества. Най-лошото е, че организмът привиква с дозата на кофеин и с времето изисква все повече и повече.
Тауринът в енергийните напитки защитава сърцето и отчасти компенсира агресивното действие на кофеина в такива дози, каквито се съдържат в тях. Ако кофеинът свива кръвоносните съдове и повишава кръвното налягане, то тауринът изглажда колебанията в налягането, тъй като стабилизира клетъчните мембрани и така регулира движението на електролитите (тоест минералите) през клетъчната мембрана.
Обърнете внимание, че голямо количество кофеин съдържат обичайни напитки като чай, кафе, кола.
Вие, Вашите близки ги употребяват? Замислете се, дали Вашият организъм синтезира достатъчно таурин, че да предпази сърдечния мускул?
Другият битов «наркотик» – никотинът, който също стеснява кръвоносните съдове и увеличава артериалното кръвно налягане. През 2003 година учените откриват, че при прием на таурин в рамките на две седмици състоянието на кръвоносните съдове на пушачите се приближава до това на непушачите.
Препоръчителната дневна доза на таурина е 400 мг.
Таурин се съдържа в животински продукти и на практика отсъства в растителните.
Сред животните най-добре е да се ядат безгръбначни морски организми (миди, калмари, стриди, скариди), тъй като наличието на това вещество в тях е достатъчно голямо.
Coral Taurine – продукт, допълващ недостига на таурин в организма
Във всяка капсула се съдържат 600 мг таурин, което представлява 150% от необходимата дневна доза.
Препоръчва се употребата на таурин съвместно с магнезий за поддържане на оптимално здраве на сърдечносъдовата система.
Освен това приемът на таурин и магнезий в необходимите количества значително снижава риска от депресивни състояния.
В профилактничните дози тауринът е абсолютно безопасен и неговата терапевтична доза е сравнително висока – 3 грама на ден. Отстраняването на дефицит на таурин в организма е необходимо още защото не може да бъде заменен с други вещества, тъй като изпълнява жизнено важна роля във физилогическите и биохимическите процеси, протичащи в клетката.
Тауринът е необходим за:
-Вегетарианци
-Спортисти
-Хора в напреднала възраст
-Хора с риск за сърдечни заболявания
-Тези, които работят постоянно на компютър или четат много
-Тези, които пушат или употребяват кафе и други тоници
Тауринът е нужен на всички!
0 коментара :
Публикуване на коментар